Snelle behandeling cruciaal voor kosteneffectiviteit bij herseninfarct
Het toedienen van intraveneuze alteplase (trombolyse) vóór een trombectomie bij een patiënt met een herseninfarct die direct is opgenomen in een centrum dat trombectomie kan uitvoeren, is alleen kosteneffectief als dit binnen 3 uur na ontstaan van de klachten gebeurt. Dat blijkt uit een internationale modelstudie op basis van gegevens van 2.268 patiënten uit zes klinische trials.
Het onderzoek is uitgevoerd binnen het CONTRAST-consortium en gecoördineerd door het UMC Groningen, Amsterdam UMC, en Royal Melbourne Hospital. De bevindingen zijn 17 april gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Neurology. Het onderzoek is medegefinancierd door de Hartstichting en de Hersenstichting.
Duidelijk kantelpunt rond 3 uur
De onderzoekers analyseerden uitkomsten en zorgkosten in 16 landen over een periode van 15 jaar. Daaruit blijkt dat de combinatiebehandeling, eerst trombolyse en daarna trombectomie, kosteneffectief is wanneer alteplase binnen 170 minuten na het ontstaan van klachten wordt toegediend. Na deze grens neemt de meerwaarde snel af. Na ongeveer 200 minuten levert trombolyse voorafgaand aan trombectomie geen extra gezondheidswinst meer op.
Belang voor klinische keuzes
De meerwaarde van trombolyse vóór trombectomie staat al langer ter discussie, onder meer vanwege mogelijke vertraging in trombectomie behandeling en oplopende zorgkosten. Deze studie laat zien dat die afweging sterk afhankelijk is van tijd. Volgens de onderzoekers ondersteunen de resultaten het snel toedienen van trombolyse wanneer dit zonder vertraging kan, maar zetten ze ook aan tot heroverweging wanneer er sprake is van langere aanlooptijden in gespecialiseerde centra.
Implicaties voor de zorgketen
Beroertezorg vraagt om snelle besluitvorming en optimale logistiek. Deze studie benadrukt dat tijdwinst niet alleen leidt tot betere patiëntuitkomsten, maar ook tot doelmatiger zorg. Door gebruik te maken van realistische kostengegevens en land specifieke levensverwachting zijn de resultaten breed toepasbaar, zowel in hoge- als middeninkomenslanden. De conclusie is helder: elke minuut telt voor de hersenen.
Over de samenwerking
Het CONTRAST-consortium is een langlopend samenwerkingsverband tussen alle Nederlandse universitaire medische centra, ziekenhuizen en partners uit de industrie, met als doel de uitkomsten na een beroerte te verbeteren en het aantal patiënten dat in aanmerking komt voor acute behandeling te vergroten. Het wordt mede gefinancierd door de Hartstichting, de Hersenstichting en partners uit de industrie.
Het consortium is onderdeel van de Dutch CardioVascular Alliance; een samenwerkingsverband van op dit moment 24 organisaties die de gezamenlijke ambitie hebben uitgesproken om de cardiovasculaire ziektelast in 2030 met een kwart te verminderen.
Interessant voor jou
Het laatste nieuws voor professionals